CIF-SS Football Playoff Second-round Capsules

2011 CIF SOUTHERN SECTION-FORD FOOTBALL PLAYOFF CAPSULES

(All game days/times are Friday/7:30 p.m. unless otherwise noted.)

CENTRAL DIVISION

Rancho Verde (11-0) at *San Gorgonio (6-5) – 7:00 p.m.

Colony (10-1) at *Placement on map is approximate

Moreno Valley (5-6) – 7:00 p.m.

La Sierra (10-1) at *Carter (10-1) – 7:00 p.m.

Palm Springs (11-0) at *Chino (9-2) – 7:00 p.m.

 

EASTERN DIVISION

Summit (10-1) at *Silverado (6-5) – 7:00 p.m.

Serrano (9-2) at *Elsinore (8-3) – 7:00 p.m.

Kaiser (8-3) at *Heritage (10-1) – 7:00 p.m.

Citrus Hill (11-0) at *Burroughs/Ridgecrest (6-5) – 7:00 p.m.

 

EAST VALLEY DIVISION

Sierra Canyon (11-0) at *Ontario Christian (8-2-1)

Bishop Diego (10-1) at *Twentynine Palms (9-2) at Twentynine Palms Junior High School – 7:00 p.m.

St. Margaret’s (9-2) at *Rim of the World (6-5) – 7:00 p.m.

Paraclete (9-2) at *Aquinas (9-2)

 

INLAND DIVISION

Chaparral (7-4) at *Centennial/Corona (10-1)

Rancho Cucamonga (10-1) vs. *Redlands East Valley (11-0) at Citrus Valley High School – 7:00 p.m.

Charter Oak (10-1) at *Upland (11-0)

Vista Murrieta (6-5) vs. *J.W. North (10-1) at Riverside Community College

 

MID-VALLEY DIVISION

Covina (10-1) vs. *Alhambra (9-2) at Moor Field – 7:00 p.m.

Monrovia (8-3) vs. *Whittier Christian (7-4) at Whittier College – 7:00 p.m.

San Dimas (9-2) vs. *Azusa (8-3) at Citrus College – 7:00 p.m.

San Gabriel (7-4) at *Arroyo (10-1) – 7:00 p.m.

 

NORTHEAST DIVISION

Bishop Union (10-1) vs. *Desert Christian/Lancaster (9-2) at Antelope Valley College – 6:30 p.m.

Mojave (10-1) at *Salesian (9-2)

Boron (10-2) at *Kern Valley (9-2) – 7:00 p.m.

California City (7-4) at *Rio Hondo Prep (10-1) – 7:00 p.m.

 

NORTHERN DIVISION

Westlake (11-0) vs. *Hart (8-3) at College of the Canyons – 7:00 p.m.

Moorpark (7-4) at *Thousand Oaks (7-4) – 7:00 p.m.

Canyon/Canyon Country (8-3) vs. *St. Bonaventure (9-2) at Ventura High School – 7:00 p.m.

Oaks Christian (9-2) at *Highland (9-1) – 7:00 p.m.

 

NORTHWEST DIVISION

Lompoc (11-0) at *Centennial/Compton (8-3) – 7:00 p.m.

Nordhoff (7-4) vs. *Torrance (7-4) at Zamperini Stadium – 7:00 p.m.

Cabrillo/Lompoc (9-2) at *Cantwell Sacred-Heart (8-3)

South Torrance (6-5) at *Templeton (6-5) – 7:00 p.m.

 

PAC-5 DIVISION

Servite (10-1) vs. *Tesoro (7-4) at Orange Coast College – 7:00 p.m.

San Clemente (10-1) at *St. John Bosco (8-3)

Santa Margarita (9-2) vs. *Poly/Long Beach (10-1) at Veterans Stadium – 7:00 p.m.

Mission Viejo (9-2) at *Huntington Beach (9-2) – 7:00 p.m.

 

SOUTHEAST DIVISION

West Covina (10-1) at *Pasadena (6-5) – 7:00 p.m.

La Mirada (7-4) at *Arcadia (9-2) – 7:00 p.m.

La Serna (8-3) at *Los Altos (8-3)

Diamond Ranch (6-5) at *Muir Pacific (7-4) – 7:00 p.m.

SOUTHERN DIVISION

Beckman (9-2) at *Ocean View (6-5) – 7:00 p.m.

Estancia (9-2) vs. *Woodbridge (6-5) at Irvine High School – 7:00 p.m.

Segerstrom (9-2) at *Laguna Beach (9-2) – 7:00 p.m.

Los Amigos (8-2) vs. *Corona del Mar (8-2) @ Estancia High School – 7:00 p.m.

 

SOUTHWEST DIVISION

Villa Park (11-0) at *Tustin (8-3) – 7:00 p.m.

Cypress (9-2) vs. *Foothill (7-4) at Tustin High School Saturday, 7:00 p.m.

Yorba Linda (10-1) vs. *El Toro (10-1) at Trabuco Hills High School – 7:00 p.m.

La Habra (8-3) at *Brea Olinda (9-2) – 7:00 p.m.

 

WESTERN DIVISION

Righetti (8-3) at *Culver City (8-3) – 7:00 p.m.

Ventura (11-0) vs. *Santa Monica (10-1) at Santa Monica College – 7:00 p.m.

Chaminade (9-2) at *San Luis Obispo (8-3) – 7:00 p.m.

Arroyo Grande (10-1) at *St. Francis (9-2) – 7:00 p.m.

 

8-MAN DIVISION 1

Bloomington Christian (9-2) at *Windward (10-1) – Saturday at 1:30 p.m.

Excelsior Education Center (10-1) at *Desert Christian Academy (9-2) – 7:00 p.m.

 

8-MAN DIVISION 2

California Lutheran (8-3) at *Joshua Springs (9-1) – 7:00 p.m.

Trinity Classical Academy (11-0) vs. *Cuyama Valley (9-0) at Sykes Field – 7:00 p.m.

 

* Indicates Host School